Uwielbiam biegać z tatą...
Kocham biegać z mężem... :)
Podczas bieganie serce bije szybciej - jeszcze szybciej biegnąc u boku ukochanej osoby.
Jednak jest jedno ALE - dlaczego ON tak szybko wraca do formy biegowej, mniej się męczy i jest szybszy, gdy ja już dawno opadam z sił..
Skąd się biorą różnice w naszym bieganiu?
I Kobieca figura
Kobiety mają o 10% więcej tkanki tłuszczowej od mężczyzn. Dodatkowy "tłuszczyk" nie koniecznie pozytywnie wpływa na wyniki sportowe. Jednak w zamian nasz metabolizm oszczędniej korzysta z "zapasów energii", dzięki czemu jesteśmy bardziej wytrzymałe w biegach długodystansowych.
II Mniejsza masa mięśniowa
Ciało kobiety składa się średnio w 20 - 30 % tkanki mięśniowej. Natomiast mężczyzn z 40 - 50 %. Za tą rozbieżność odpowiada głównie wysoki poziom hormonu wzrostu i testosteronu odpowiedzialnych za przyrost tkanki mięśniowej u naszych panów. W efekcie panie generują mniej siły.
III Niższa wydolność fizyczna
Niższa waga u kobiet wpływa na zmniejszenie pojemności serca o 10 - 15 %. W trakcie jednego uderzenia serce kobiet tłoczy mniej krwi, przez co musi bić szybciej, aby dostarczyć do tkanek odpowiednią ilość tlenu i substancji odżywczych.
IV Transport tlenu
Mamy mniejszą pojemność płuc od mężczyzn. Panowie w trakcie wysiłku oddychają o 40 - 46 oddechów na minutę więcej od pań. Punkt dla nas - potrzebujemy mniej tlenu, ponieważ mamy mniej mięśni do dotlenienia w czasie wysiłku co mężczyźni.
V Niższy poziom hemoglobiny we krwi
Panie charakteryzują się mniejszą ilością hemoglobiny i erytrocytów we krwi, przez co czerwone krwinki transportują mniej tlenu do komórek. Efekt - panie mają o 20 % zmniejszony pułap tlenowy w porównaniu do panów.
Właśnie z mężem porównujemy kto ile biegł na bieżni na godz, no i on się ciągle ze mnie śmieje że cienias jestem. Pokaże mu Twój wpis;)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam i obserwuję:)