środa, 15 października 2014

Dlaczego warto biegać? cz. I Aspekty fizyczne

Biegam dla zdrowia, formy, sylwetki...To tylko kilka powodów, aby zacząć uprawiać ten sport. Ja postaram się, z pierwszej ręki, przedstawić Wam korzyści jakie daje bieganie :)



Nie od dziś wiadomo, że osoby aktywne fizycznie nie mają problemów z nadwagą i mogą się pochwalić lepszym zdrowiem od tych, którzy sportu nie uprawiają. Co nam daje regularne bieganie? Poznaj fizyczne korzyści z regularnego biegania.

1. Szczupła sylwetka
Średnie zużycie energetyczne podczas godzinnego biegu to 700 kcal (równowartość np. dużego hamburgera). Ponadto 45 minutowe bieganie podkręca nasz metabolizm na 12 kolejnych godzin = więcej spalonych kalorii.

2. Mocne kości
Aktywność fizyczna pomaga utrzymać, a nawet zwiększyć gęstość kości zapobiegając tym samym osteoporozie.

3. Wzmocnione serce
Włączenie do treningów krótkich sprintów obniża wystąpienie chorób serca. W trakcie biegu serce bije szybciej i pompuje więcej krwi do mięśni, dzięki czemu wzmacnia się. Mało tego. U osób biegających serce transportuje większą ilość krwi w czasie spoczynku, przy jednoczesnym obniżeniu tętna.

Ciekawostka: Kobiety pozostające aktywne w ciąży rodzą dzieci ze zdrowszym układem
sercowo - naczyniowym.


4. Niższe ciśnienie
Bieganie bierze udział w utrzymaniu ciśnienia na stałym poziomie. Pomaga zwalczać odkładanie cholesterolu i obniża jego poziom poprzez pobudzenie komórek wyścielających naczynia krwionośne.

5. Lepsze trawienie
Aktywność fizyczna pobudza ruchy perystaltyczne jelit ułatwiając tym samym trawienie i wydalanie.

6. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka
Podczas ćwiczeń mięśnie produkują cytokiny przeciwzapalne, a tkanka tłuszczowa hamuje wytwarzanie cytokin prozapalnych odpowiedzialnych za niektóre typy raka. Udowodniono, że u osób aktywnych ryzyko zachorowania na raka jelita grubego zmniejsza się o 24%, a u wysportowanych kobiet zachorowanie na raka piersi maleje o 30%.

7. Redukcja cellulitu
Bieganie nie tylko odchudza, ale również redukuje "pomarańczową skórkę". Cellulit to stan zapalny komórek tłuszczowych, których zawartość zostaje wykorzystana w procesie spalania podczas treningu aerobowego.

8. Zmniejsza oznaki starzenia się
Sport na świeżym powietrzu pobudza proces tworzenia kolagenu w skórze, białka gwarantującego jej elastyczność, a którego zawartość z wiekiem maleje.


9. Pomaga z problemami skórnymi
Systematyczne bieganie wpływa na obniżenie zawartości tłuszczów we krwi - w efekcie hamuje działanie gruczołów łojowych.

10. Przedłuża życie
Osoby uprawiające sport mają lepiej dotleniony organizm ciesząc się tym samym lepszym zdrowiem ogólnym. Według badań brak aktywności fizycznej jest dla nas tak samo niebezpieczny jak palenie papierosów czy nadciśnienie tętnicze.


Korzystamy!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Serwisy, blogi i sklepy biegowe