poniedziałek, 29 września 2014

Smażymy na zdrowie, na oliwie!

W polskiej kuchni przyjęło się, że oliwa z oliwek jest, owszem, bardzo zdrowa o ile nie używamy jej do smażenia. Takie przedstawienie oliwy mocno ograniczyło wykorzystanie jej potencjału w naszej rodzimej kuchni. Nie trzeba tu dodawać, że ograniczyło także sprzedaż, co mogło ucieszyć producentów substytutów oliwy (oleju rzepakowego, oleju słonecznikowego, kukurydziany czy lniany). Oczyszczanie oliwy ze złych pomówień można obserwować od jakiegoś czasu, więc i ja postaram się do tej akcji dołożyć swoją cegiełkę.


Oliwa z oliwek znana jest w Polsce jako świetny dodatek do sałatek i różnego rodzaju potraw na zimno. Trudno się dziwić. Stosowanie  oliwy ma wielu zwolenników wśród dietetyków, a nawet lekarzy. To może niektórym wystarczyć, ale troche konkretów nie zaszkodzi. Oto co oferuje konsumentowi oliwa z oliwek:

- wysoka zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych 

- obecność związków prozdrowotnych (tyrozol, oleuropeina, oleokantal, beta-sitosterol i wiele innych)

- właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antyagregacyjne, antynowotworowe

- zawiera szereg witamin, których wchłanianie jest uwarunkowane obecnością tłuszczu 
(witaminy A, D, E i K)

W efekcie czego oliwa  pomaga regulować trawienie, zwalcza wolne  rodniki, wspomaga walkę z cholesterolem (przez co może ograniczać ryzyko chorów serca i układu krwionośnego), a nawet walkę z...tłuszczem. Nie bez powodu w starożytnej Grecji była cenna niczym złoto.


Co z tym smażeniem?!

Okazuje się, że oliwa znosi bardzo dobrze wysokie temperatury (punkt dymu to aż 216°C), a jej walory zdrowotne zostają zachowane mimo obróbki termicznej.  Wniosek z tego taki, że na oliwie nie tylko można smażyć, ale także plasuje się ona znacznie wyżej niż popularne do smażenia oleje zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe. 





na 100g produktu


Smaż na oliwie, nie ograniczając jej potencjału tylko do potraw serwowanych na zimno. 

Jeżeli masz nadal wątpliwości zaczerpnij drugiej opinii. Uwierz mi, że łatwiej będzie Ci znaleźć wyniki badań potwierdzające informacje, które tutaj czytasz, niż te zaprzeczające. No chyba, że wyniki zaczerpniesz od anonimowych naukowców publikujących swoje prace na forum internetowym ;) Inna sprawa, że mieszkańcy krajów śródziemnomorskich nie mogą się od wieków mylić!

Smażymy!
by S.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Serwisy, blogi i sklepy biegowe